Art.nr: 3081-44

Snörstopp

295 SEK

Finns i centrallagret
Butikslager:
stockholm
6 st
gysinge
5 st
Snabbfakta

Ytterligare information

Vikt 0,05 kg

En snörstopp är en detalj från förra delen av 1800-talet, avsedd att låsa rullgardinssnören med. Rullgardiner var på den tiden inte självrullande och försedda med fjäder, utan rullades för hand med hjälp av snören, ungefär på samma sätt som på vår 1700-talsrullgardin. Vår snörstopp kan användas till gammaldags rullgardiner, men kan också få andra användningsområden. Själva knoppen på snörstoppen är ledad. Nerfälld, som på bilden, klämmer den fast snöret i önskat läge.

 

Sandgjuten mässing. Höjd 45 mm, bredd 18 mm.

Passande skruv Nr 7.

Beskrivning

En snörstopp är en detalj från förra delen av 1800-talet, avsedd att låsa rullgardinssnören med. Rullgardiner var på den tiden inte självrullande och försedda med fjäder, utan rullades för hand med hjälp av snören, ungefär på samma sätt som på vår 1700-talsrullgardin. Vår snörstopp kan användas till gammaldags rullgardiner, men kan också få andra användningsområden. Själva knoppen på snörstoppen är ledad. Nerfälld, som på bilden, klämmer den fast snöret i önskat läge.

 

Du kanske också behöver

Relaterade produkter

Glasringar

Handgjorda ringar av munblåst klarglas. Diameter 35-40 mm. Storlek och form kan variera något då de är handgjorda.

Svensktillverkade i traditionell glashytta för Gysinge. Används traditionellt till rullgardinsuppsättningar. 

Priset avser per styck. 

129 SEK

Rundstav 1700-tals rullgardin

Rundstav för tillverkning av 1700-tals rullgardin. Se bild nummer 2. 

Obehandlad björk. Diameter 2.7 cm. Längd 140 cm.

130 SEK

Lös gardinknopp Nästgårds

Svarvad knopp till gardinstång Nästgårds från mitten av 1800-talet.

Obehandlad handsvarvad björk. Längd 105 mm. Gardinstång Nästgårds går att köpa som separata delar eller som ett komplett gardinstångsset.

Originalstången, som kommer från gården Nästgårds i Sterte, Österfärnebo, ett av våra utställningshus, är målad med 5 procent kimröksgrått och med knoppar i 100 procent kimrökssvart. Krokarna är linoljebrända och därför svarta.

OBS!! Priset avser per styck.

169 SEK

Spetsgardin salsgardinen metervara

Spets- eller trådgardiner var en mycket vanlig importvara i Sverige från det sena 1800-talet fram till andra världskriget. Många mönster, liksom detta, vävdes i Skottland, där det finns en stark tradition för mönstrade bomullsgardiner. Denna gardin kommer ur den gamla skotska kollektionen och den vävs fortfarande på ett av de få kvarvarande väverierna. Gardinen är av finaste naturfärgad bomull och praktfullt mönstrad med rosor i vaser, girlanger, band och bårder. En typisk salsgardin med påkostat mönster, lämplig till husets finaste rum.

395 SEK

Stång med knoppar Nästgårds

Gardinstång från mitten av 1800-talet, tidstypiskt tunn stång med eleganta handsvarvade ändknoppar i björk. Fästes i väggen med hjälp av handsmidda skruvkrokar.

Originalstången, som kommer från gården Nästgårds i Sterte, Österfärnebo (numer ett av våra utställningshus) var målad med 7 procent kimröksgrå och med knoppar i 100 procent kimrökssvart. 

525 SEK

Gardinstång Nästgårds, komplett

Gardinstång från mitten av 1800-talet, tidstypiskt tunn stång med eleganta handsvarvade ändknoppar i björk. Fästes i väggen med hjälp av handsmidda skruvkrokar.

Originalstången, som kommer från gården Nästgårds i Sterte, Österfärnebo (numer ett av våra utställningshus) var målad med 5 procent kimröksgrå och med knoppar i 100 procent kimrökssvart.

Krokarna är linoljebrända och därför svarta.

 

925 SEK

Relaterade artiklar

Det finns inga relaterade artiklar till den här produkten.