Art.nr: 3041-36

Skärmställning till golvlampa

325 SEK

Finns i centrallagret 100+ st
Butikslager:
stockholm
3 st
gysinge
4 st
Snabbfakta

Ytterligare information

Vikt 0,15 kg

Mycket efterfrågad reservdel till renovering av gamla golvlampor.

Vitmålad lampskärmsstomme i metall. Höjd 12.5cm, diameter 26cm.

Beskrivning

Mycket efterfrågad reservdel till renovering av gamla golvlampor.

Du kanske också behöver

Relaterade produkter

Sladdavlastare plast

Liten sladdavlastare av plast, avsedd att placeras inuti en takrosett el dyl för att avlasta sockerbiten eller motsvarande koppling från armaturens tyngd.

10 SEK

Vägglampan Pelles dekorblad

Vägglampor var inte vanliga förr. I lokaler med hög takhöjd, tex i folkrörelsernas byggnader, kunde det däremot finnas många vägglampor. I hemmen såg man dem däremot sällan. Ett undantag var sänglamporna i borgarhemmen och på de större gårdarna. Där fanns ibland också vägglampor på gårdskontoren. Likaså fanns det förstås sänglampor på de gamla pensionaten och hotellen. Modellen till vår lampa kommer från en gård i Dalarna. Originalet är förmodligen tillverkad på 1910-talet. Materialet är svart järn och utförandet av mycket hög kvalitet.

2.995 SEK

Skärmställning till eldgaffellampa

Skärmställning av lackerad järntråd med fäste som gör att skärmen inte vickar.

295 SEK

Sladdställ jordat svart med brytare 2,7 m

Svart sladdställ. 270 cm. Textilomspunnen kabel (3-ledad, jordad) med sladdströmbrytare och stickkontakt. Sladdströmbrytaren är monterad för att hamna cirka 30 cm från lampan.

465 SEK

Vägg och takfäste trä litet utan spår

Vanlig detalj under det tidiga 1900-talet som underlag för väggströmbrytare, vägglampor mm. Speciellt bra till putsade tak och väggar, men fyller även en stor praktisk och estetisk funktion om man vill montera en lampa eller strömbrytare på underlag av tex pärlspont. Förborras. Fästet skall målas vitt för vitt tak och svart för väggströmbrytare.

149 SEK

Funkislampa Blomster mässing 20 cm

Klassisk taklampa i Funkisstil. Vanlig i Europa under 1930-1950-talet. Pendeln är 20, obehandlad mässing. Själva kupan är något konformad med ett bladmönster i botten, därav dess namn “Blomster”. Glaset är av munblåst opalglas.

Opalglas – vanligen ett vitt glas, som förr kallades mjölkglas. Opalglaset har en förmåga att sprida ljuset mjukt, effektivt och jämnt. Ytan på vårt glas är blank, men opalglas kan även vara sidenmatt (”satinerad”) eller matt. Inom konsten har opalglaset ett antikt ursprung men började framställas i Venedig på 1400-talet.

Mässing – eller fattigmansguld som det kallades förr är en ickemagnetisk kopparlegering, där koppar är legerat med zink. Ju högre halt koppar dessto gulare ton. Obehandlad mässing oxiderar med tiden och ger en vacker matt gulbrun ton med patina. Obehandlad mässing var helt dominant på beslag och detaljer före sekelskiftet 1900.

Taklampa total längd 46 cm. Lamppendel i obehandlad mässing längd 20 cm. Kupa i opalglas. Kupans diameter 31 cm, höjd 26 cm.

2.745 SEK

Relaterade artiklar

Gör din egen lampskärm

Gysinge Byggnadsvård