Art.nr: 3031-92

Skruvkrok mässing mellan

150 SEK

Finns i centrallagret
Butikslager:
stockholm
14 st
gysinge
10 st
Snabbfakta

Ytterligare information

Vikt 0,025 kg

Skruvkrok i sekelskiftesmodell av gedigen mässing med skruvdel av järn. Vanlig förr i tiden som klädkrok i rum och tamburer, som handdukshängare i kök o.s.v.

Finns även i en förnicklad variant. Se relaterade produkter.

Total längd ca 60 mm, varav mässingkroken ca 43 mm.

Beskrivning

Skruvkrok i sekelskiftesmodell av gedigen mässing med skruvdel av järn. Vanlig förr i tiden som klädkrok i rum och tamburer, som handdukshängare i kök o.s.v.

Finns även i en förnicklad variant. Se relaterade produkter.

Ytterligare information

Vikt 0,025 kg

Recensioner

Det finns inga recensioner än.

Bli först med att recensera ”Skruvkrok mässing mellan”

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Du kanske också behöver

Relaterade produkter

Hatthyllekrok roterande mässing

Sekelskiftesmodell av hatthyllekrok i mässing. Lyxvariant med fyra roterande krokar runt en profilerad stång. Mycket praktisk. Mycket hög kvalitet.

 

375 SEK

Länkar järn 345 mm

Länkar till upphängning av ljuskronor, lyktor mm. Efter originalmodell från 1800-talet. Handsmidd, rund, grov järntråd som är utsmidd i ändarna och upprullad till öglor. Finns i två längder. Kan länkas ihop med varandra beroende på takhöjd.

260 SEK

Krok handsmidd stor

Handsmidd krok som fästs i väggen med de två medföljande spikarna. Smideskroken är linoljebränd och avslutas med en liten rullad ände.

Finns även i en mindre storlek. Se relaterade produkter.

189 SEK

Takkrok handsmidd liten

Smidd takkrok att använda som lampkrok eller annan upphängning i tak i äldre miljöer. Modell med upprullad ände.

Två storlekar. Denna produkt är den mindre.

Linoljebränt smide. Längd 85mm, bredd 40mm.

 

160 SEK

Krok till köksspisstång mässing

Extra krok till köksspisstång i mässing.

235 SEK

Köksspisstång mässing 1,5 m komplett

Stång att fästa ovanför köksspisen för köksredskap, grytlappar mm. Kan också användas som handdukshängare i badrum. Modellen var vanlig från sent 1800-tal fram till 1930-talet. 

MATERIAL Tillverkad av gedigen mässing eller i förnicklad variant. Polerad blank yta, men ej lackad. Mässingen mörknar med tiden om man inte putsar den.

MONTERING Väggfästena har rejäla järnskruvar (3,5 mm) som (försiktigt!) skruvas in i väggen. Krokar och fästen skruvas därefter fast på stången. Sist av allt drar man åt skruvarna som hindrar stången från att rulla.

TIPS! Stången kan kortas genom att sågas av. Den kan också kopplas ihop med ytterligare en stång om man önskar en längre variant. I så fall bör man placera ett väggfäste över skarven.

4.595 SEK

Relaterade artiklar

Det finns inga relaterade artiklar till den här produkten.

Lämna gärna en kommentar vad du tycker om vår nya webbshop