Art.nr: 3031-40

Innanfönsterskruv mässing

52 SEK

Finns i centrallagret
Butikslager:
stockholm
35 st
gysinge
31 st
Snabbfakta

Ytterligare information

Vikt 0,01 kg

Innanfönsterskruv av mässing för fastskruvning av fönsterbågar. Två delar, en skruv som skruvas genom fönsterbågen och ett motbleck som fästs i fönstermittposten. Modell av 1800-1900-talstyp.

Mässing. Längd 57mm, diameter 6mm. Passande skruv nr 10. 

Beskrivning

Innanfönsterskruv av mässing för fastskruvning av fönsterbågar. Två delar, en skruv som skruvas genom fönsterbågen och ett motbleck som fästs i fönstermittposten. Modell av 1800-1900-talstyp.

Ytterligare information

Vikt 0,01 kg

Recensioner

Det finns inga recensioner än.

Bli först med att recensera ”Innanfönsterskruv mässing”

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Du kanske också behöver

18 SEK598 SEK

Välj alternativ Den här produkten har flera varianter. De olika alternativen kan väljas på produktsidan

Relaterade produkter

Fönsterhörnjärn plant

Fönsterhörnjärn för infällning i fönsterbågen. Vanlig modell från 1800-talets mitt till en bit in på 1900-talet.

Obehandlat järn. Höjd 11.3cm, längd 11.3cm, bredd 2.2cm, tjocklek 1.5 mmm.

OBS! Skruv ingår ej. Passande skruv nr 13.

55 SEK

Gångjärn rak sprint komplett

Gångjärn med samma funktion som gångjärn med vinkelsprint, men av tunnare gods och med något nättare mått. Kan även användas i kombination med vinkelsprint.

Varmförzinkat järn. Tjocklek 1mm. Diameter sprint 2,5mm. Bredd utfälld 37mm. 

Skruv ingår ej. Passande skruv nr 19 eller TFS 6×3/4″

59 SEK

Gångjärnsstapel 1800-1850-talstyp

Gångjärnsstapel. Handsmidda fönsterbeslag efter en vanlig modell från 1800 till 1850. Välgjort handsmide.

315 SEK

Gångjärn 1800-1850-talstyp höger

Gångjärn höger. Handsmidda fönsterbeslag efter en vanlig modell från 1800 till 1850. Välgjort handsmide. 

Obehandlat järn. Spikas med handsmidd spik 1-1,5 tum. Höjd 20 cm. Längd 11,5 cm. Bredd 3 cm. Knorrans höjd 3,6 cm. Tjocklek 3 mm.

För att hänga upp en fönsterbåge som är till höger på ett fönster krävs ett högergångjärn samt ett vänstergångjärn som man vänder på samt 2 stycken gångjärnsstaplar.

310 SEK

Fönsterhörnjärn pressat

Hörnbeslag till fönsterbågar efter en modell som var vanlig från slutet av 1800-talet och under hela 1900-talets första hälft. Bör fyllas på baksidan med fönsterkitt, annars uppstår gärna kondens bakom och fönsterbågarna ruttnar under beslagen

 

33 SEK

Fönsterhake i trådarbete

 

Trådarbeten, vispar, brödnaggar och annat gjordes både av luffare och trådfabriker. I Gnosjö socken i Småland tillverkades trådarbeten redan under slutet av 1700-talet. Från början var det en bisyssla för bönder och torpare men mot slutet av 1800-talet gjordes trådarbeten också av vissa metallfabriker.

Luffarnas »trådtjack« gjordes av järntråd, ibland förtennad, som köptes i järnhandeln eller från tråddragerierna. Arbetsredskapet, en tång, var lätt att bära med sig i fickan. Vispar, fönsterhakar, grytställ och strykjärnsfötter såldes eller byttes mot mat eller nattlogi. Mer konstfärdigt utformade brödkorgar och ljusstakar kunde ibland vara prydda med ullgarn i glada färger.

Uppställningshake i stabilt trådarbete. Gör det möjligt att ställa upp ett fönster från »lite på glänt« till halvöppet. Gammal modell från Torsåker, Gästrikland.

165 SEK

Relaterade artiklar

Gysinge Byggnadsvård

Lämna gärna en kommentar vad du tycker om vår nya webbshop