Art.nr: 8115010251
175 SEK
Modell: Jernbolaget No. 5601
Period: 1890-1960
Skruv ingår inte.
Passande skruv nummer 19
Det finns inga recensioner än.
Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *
Din recension *
Namn *
E-post *
Spara mitt namn, min e-postadress och webbplats i denna webbläsare till nästa gång jag skriver en kommentar.
40 SEK
5 SEK
Smidd krok för inmurning. Vanlig förr på sidan av kakelugnar (för upphängning och värmning av kläder odyl). Även vanlig i öppna spisar, på murar intill köksspisar etc.
170 SEK
Ändknopp i sandgjuten mässing till vår köksspisstång, av samma modell som på vår mässingsknopp för lådor och luckor. Tillverkad av gedigen mässing eller i förnicklad variant. Polerad blank yta, men ej lackad. Mässingen mörknar med tiden om man inte putsar den.
435 SEK
Rör för t ex köksspisstång
625 SEK
Handsmidd krok som fästs i väggen med de två medföljande spikarna. Smideskroken är linoljebränd och avslutas med en liten rullad ände.
Finns även i en mindre storlek. Se relaterade produkter.
189 SEK
Rör avsedd för förlängning av vår köksspisstång. 75 cm lång. Sätt med fördel ett väggfäste över förlängningsskarven samt använd en såkallad kopplingsmuff för bästa hållbarhet.
575 SEK
Stång att fästa ovanför köksspisen för köksredskap, grytlappar mm. Kan också användas som handdukshängare i badrum. Modellen var vanlig från sent 1800-tal fram till 1930-talet.
MATERIAL Tillverkad av gedigen mässing eller i förnicklad variant. Polerad blank yta, men ej lackad. Mässingen mörknar med tiden om man inte putsar den.
MONTERING Väggfästena har rejäla järnskruvar (3,5 mm) som (försiktigt!) skruvas in i väggen. Krokar och fästen skruvas därefter fast på stången. Sist av allt drar man åt skruvarna som hindrar stången från att rulla.
TIPS! Stången kan kortas genom att sågas av. Den kan också kopplas ihop med ytterligare en stång om man önskar en längre variant. I så fall bör man placera ett väggfäste över skarven.
4.595 SEK
Recensioner
Det finns inga recensioner än.