Art.nr: 5590040251

Dörrtrycke med 5590 förnicklat

775 SEK

Finns i centrallagret
Butikslager:
stockholm
5 st
gysinge
3 st
Snabbfakta

Ytterligare information

Vikt 0,35 kg
Material

förnicklad

Modell: Tekaverken 400 N

 

Tidsperiod: 1945 – 1970

Nyckelskylt ingår.

Skruv ingår inte.

Passande skruv nummer 19

Beskrivning

Modell: Tekaverken 400 N

 

Tidsperiod: 1945 – 1970

Nyckelskylt ingår.

Skruv ingår inte.

Passande skruv nummer 19

Ytterligare information

Vikt 0,35 kg
Material

förnicklad

Recensioner

Det finns inga recensioner än.

Bli först med att recensera ”Dörrtrycke med 5590 förnicklat”

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Du kanske också behöver

Relaterade produkter

Dörrtrycke järn nyckelskylt

Dörrtrycke av vanlig modell från den nationalromantiska epoken under tidigt 1900-tal. Trycken finns i flera varianter från den här tiden, många av dem är kantiga och obekväma, men just denna modell är både linjeskön och skön att hålla. Modellen var vanligt framför allt på ytterdörrar, men förekom även på innerdörrar. Trycken var vanliga ända in på 1950-talet och blev speciellt populära på timmerstugor och fritidshus där man vill ha en mer rustik prägel. Till trycket finns en nyckelskylt, så kallad långskylt, i samma stil, svagt kupad och med »hamrad« yta.

 

115 SEK

Nyckelskylt utan kläpp i mässing

Nyckelskylt utan kläpp av ordinär 1800-tals- och tidig 1900-talsmodell. Passar till våra dörrvred av järn och mässing och till våra trycken, men är även användbara vid komplettering till äldre trycken och vred. Med de nya måtten passar våra låsbeslag även till de flesta moderna lås med genomgående skruv.

 

115 SEK

Nyckelskylt med kläpp mässing

Nyckelskylt med kläpp av ordinär 1800-tals- och tidig 1900-talsmodell. Passar till våra dörrvred av järn och mässing och till våra trycken, men är även användbara vid komplettering till äldre trycken och vred. Med de nya måtten passar våra låsbeslag även till de flesta moderna lås med genomgående skruv.

 

175 SEK

Nyckelskylt med kläpp järn

Nyckelskylt med kläpp av ordinär 1800-tals- och tidig 1900-talsmodell. Passar till våra dörrvred av järn och mässing och till våra trycken, men är även användbara vid komplettering till äldre trycken och vred. Med de nya måtten passar våra låsbeslag även till de flesta moderna lås med genomgående skruv osv.

 

165 SEK

Dörrtrycke Villagatan mässing komplett

Dörrtrycket Villagatan är ett typiskt innerdörrbeslag från epoken 1890-1920, en tid då man lade ner stor möda vid interiörerna, detaljerna och materialen. Lägg till exempel märke till det ebenholzimiterande trähandtaget, pärlranden som innefattar handtaget som om det vore ett guldsmedsarbete och den välgjutna ändknoppen där raden av pärlor kommer igen.

Trycket är justerbart och passar till såväl tjocka som tunna dörrar. 

1.195 SEK

Dörrvred tidigt 1800-tal mässing

Svarvat dörrvred i mässing. Kan användas både till ytterdörrar och rumsdörrar. I första hand tänkt till pardörrar. Till vredet finns passande rosetter och nyckelskyltar i mässing.

785 SEK

Relaterade artiklar

Det finns inga relaterade artiklar till den här produkten.

Lämna gärna en kommentar vad du tycker om vår nya webbshop